Astygmatyzm jest obok krótko i dalekowzroczności jedną z najbardziej popularnych wad wzroku.
Wada ta może być wrodzona lub rozwinąć się w późniejszym wieku. Objawia się niewyraźnym widzeniem obiektów znajdujących się blisko i daleko.
Astygmatyzm ma nawet 40% ludzi na świecie. Nawet 1/3 z tych osób może o tym nie wiedzieć. To niepokojące szczególnie u małych dzieci. Nie rozpoznany w porę i nie leczony, może doprowadzić u małego dziecka do niedowidzenia jednego lub obojga oczu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i szybkie podjęcie leczenia.

Warto wiedzieć, że co czwarte dziecko w wieku od pół roku do siedmiu lat ma kłopoty z widzeniem. Nie lekceważ objawów i zgłoś się ze swoim dzieckiem do lekarza specjalisty.
Astygmatyzm – objawy:
- trudności w ogniskowaniu widzianych obiektów (zamglone widzenie z bliska i daleka)
- kontury i punkty w przestrzeni są niewyraźne i zamazane, obraz jest zniekształcony
- bóle głowy
- pieczenie i przemęczenie oczu
- problemy z koncentracją
- przekrzywianie głowy
- trzymanie głowy tuż nad tekstem podczas czytania
- siadanie blisko telewizora czy komputera
- przybliżanie zabawek do oczu podczas zabawy
- mrużenie i tarcie oczu
- rysowanie postaci ludzkich do góry nogami
- niechęć do pisania czy czytania

Astygmatyzm leczony jest przede wszystkim poprzez zastosowanie korekcji okularowej lub soczewek kontaktowych. Nie można mu zapobiec, ale da się skutecznie minimalizować jego objawy. W przypadku astygmatyzmu dziecięcego lepiej nie zdejmować okularów zbyt często, bo może to doprowadzić do osłabienia widzenia. Im wcześniej rozpoczniemy minimalizowanie objawów astygmatyzmu, tym lepiej – wzrok naszego dziecka nie ulegnie pogorszeniu. Leczenie operacyjne (laserowa korekcja) możliwe jest dopiero u osoby dorosłej – po ukończeniu 21 roku życia.
Pamiętaj! Nie leczony astygmatyzm połączony z jednostronnym gorszym widzeniem może doprowadzić do trwałej utraty wzroku w słabszym oku.
Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej – http://www.optyk.lublin.pl/dt_video/co-to-jest-astygmatyzm/