Ćwiczenia dla wzroku

Oczy dziecka pracują przez kilkanaście godzin w ciągu doby. Możemy wzmacniać wzroku naszego dziecka, niezależnie czy wymaga korekcji, czy jest prawidłowy. Prezentujemy ćwiczenia dla wzroku.
Gimnastyka oczu oczywiście nie zwalnia z wizyt kontrolnych u okulisty i noszenia przepisanych przez niego okularów. Niewątpliwie poprawia komfort i jakość patrzenia. Ćwiczenia na wzrok dla daleko i krótkowidza pomagają również w przypadku tzw. zespołu suchego oka oraz gdy bolą oczy.


Każde ćwiczenie powinno być wykonane wolno i dokładnie. Jeżeli ćwiczymy z dzieckiem zadbajmy aby było rozluźnione. Dotyczy to zwłaszcza mięśni karku, w których kumuluje się stres. W efekcie stają się sztywne i twarde, co powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i ucisk na włókna nerwowe, pogarszając ogólne samopoczucie oraz zaburzając prawidłowe widzenie.

Gimnastykę oczu należy wykonywać bez soczewek lub okularów. Zdaniem terapeutów ćwiczenia powinny zająć w sumie ok. 30 min w ciągu dnia.

Ćwiczenie nr 1

Dziecko siada wygodnie na krześle z prostym oparciem i przysuwa się do stołu. Siada prosto, tak by plecy i kark utrzymać w jednej linii. Nie pochyla głowy do przodu. Oba łokcie mają opierać się na blacie (aby utrzymać właściwą pozycję, można coś pod nie podłożyć).

Dziecko pociera rączki, trąc nimi energicznie jedna o drugą, a następnie układa tak, jakby chciało nabrać w nie wody, zakrywa oczy w ten sposób, by ich palce skrzyżowały się na czole nad linią brwi. Niech nie zamyka oczu, aby mogło skontrolować prawidłową pozycję dłoni – nie powinno przez nie przenikać światło, ręce nie mogą też dotykać oczu ani uciskać nosa. Palce, powieki i brwi muszą być całkowicie rozluźnione. Następnie powoli zamyka powieki. Pozostajemy w takiej pozycji 10 min. Po tym czasie przed oczami powinna pojawić się czerń. Im jest głębsza, tym ćwiczenie było bardziej udane. Po upływie 10 minut mrugając, dziecko otwiera oczy.

Ćwiczenie nr 2

Kolejne ćwiczenie ma pobudzić mikroruchy oczu. Naklej na ścianie czarną kropkę. Przez 1,5 min dziecko powinno wpatrywać się w nią intensywnie. Komunikujcie się ze sobą, gdy kropka zaczyna się w środku rozjaśniać, a wokół niej powstaje biała otoczka , należy przenieść wzrok na ścianę. Powinna się na niej pojawić biała kropka. Zakończcie ćwiczenie poprzez wpatrywanie się w horyzont lub obserwując cokolwiek, co porusza się swobodnym rytmem.

Ćwiczenie nr 3

Dziecko siada w wyprostowanej pozycji z lekko uniesioną głową. Przymyka oczy i zwraca twarz w lewo – tak daleko, jak tylko może – po czym płynnym, łagodnym ruchem przekręca ją w prawo, jak jest w stanie najdalej. Rytmicznie kręci głową w obie strony, jednak nie dłużej niż 3 minuty. Po zakończeniu należy posiedzieć jeszcze przez chwilę z zamkniętymi oczami, głęboko oddychając, otwiera je powoli i łagodnie, często przy tym mrugając. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *