Ćwiczenie w prawo i w lewo
Dziecko zamyka powieki i rozluźnia czoło. Powoli przesuwa oczy w prawo do momentu, gdy poczuje napięcie mięśni gałki ocznej. Przez chwilę utrzymujcie to napięcie. Powtórzcie ćwiczenie, przesuwając teraz oczy w lewo. Cały cykl należy powtórzyć 5 razy.
Wodzenie wzrokiem za ołówkiem
Na ołówku zaznacz kropkę. Teraz dziecko zasłania lewe oko lewą dłonią, ale nie zamyka go. Weź ołówek w prawą rękę, wyprostuj ją i unieś na wysokość oka. Powoli zataczaj nim koła zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dziecko powinno śledzić ruchy ołówka, patrząc na narysowaną na nim kropkę. Wykonaj 5 obrotów ołówkiem i zmień kierunek. Teraz powtórz ćwiczenie. Dziecko zakrywa prawą dłonią prawe oko. Zataczaj koła najpierw w jedną, a następnie w drugą stronę. Najlepiej zacznij od zataczania małych kółek. Chodzi o to, aby oczy podążały za ołówkiem bez wysiłku.
Silne mruganie
Wyrabia silne oczy, ponieważ sprzyja nie tylko ukrwieniu, ale i właściwemu nawilżeniu ich powierzchni. Należy zacisnąć mocno oczy, tak jak to tylko możliwe, następnie dziecko otwiera oczy jak najszerzej, cykl należy powtórzyć 10 razy.