Noszenie okularów jest dla wielu dzieci elementem stresogennym. Kiedy dowiadują się o tym, że będą musiały nosić okulary martwią się, jak zareagują ich rówieśnicy, jak będą wyglądać lub czy noszenie okularów będzie dla nich wygodne. Poniżej przedstawiamy kilka pozycji wydawniczych, po które warto sięgnąć aby oswoić dziecko z tematem noszenia okularów i przede wszystkim pokazać, jak bajkowi bohaterzy poradzili sobie z tym wyzwaniem.
1. „Miś Remiś musi nosić okulary” – autorstwa Pascale Vedere i Denisa Chabot, Wydawnictwo Paweł Skokowski
Jedna z serii 4 książeczek dla dzieci w wieku 3+, która z pewnością spotka się z zainteresowaniem i sympatią dziecka. Historia opowiada o sytuacji, w jakiej znalazł się sympatyczny miś, który musi nosić okulary, a mały czytelnik dowiaduje się, jak miś radzi sobie z nową sytuacją, czego się boi i dlaczego finalnie noszenie okularów może być fajne. Polecamy dla młodszych dzieci.
2. „Fajne te okulary” – autor Helena Bross, Wydawnictwo Debit
Pozycja dla odrobinę starszych dzieci, jest jednocześnie jedną z serii kilku książeczek. Jak to jest na pierwszym badaniu u lekarza okulisty? Co można obejrzeć w salonie optycznym? Dlaczego właśnie nasza bohaterka musi nosić okulary? Na te wszystkie pytania odpowiedź znajdziecie, wspólnie z dzieckiem w tej sympatycznej książeczce. Oliwka, bohaterka książeczki po raz pierwszy wybiera się na badanie wzroku, odwiedza także salon optyczny. Doskonała historia, która łagodnie przeprowadza dziecko przez drogę badania okulistycznego, wyboru okularów ale także zapoznaje z uczuciami, których doświadcza mała bohaterka – nosząc okulary.
3. „Okularki” tekst: Ewa Madeyska , ilustracje: Kasia Matyjaszek, Wydawnictwo: Dwie Siostry
Jak to jest z tymi okularami? zastanawia się Frania – główna bohaterka tej książki. Nie lubi swoich okularów, nie podobają się jej ciągłe komentarze ze strony kolegów z przedszkola, którzy nazywają ją okularnicą. Jednym słowem wszystko jest nie tak.
A gdyby tak okulary zniknęły? Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej, zapraszamy do lektury „Okularków”. Zapewniamy, że historia jest niebanalna, z nutą nowoczesności…Może podobne historie dzieją się w Waszych domach? Literatura dziecięca dla wszystkich dzieciaków, oswajających się ze swoimi okularami